Prokuratura Regionalna w Gdańsku przejęła śledztwo w sprawie działania na szkodę Stoczni Remontowej Gryfia ze Szczecina przez poprzedni zarząd powołany w okresie rządów PO. Zdaniem posła Krzysztofa Zaremby (PiS), który powiadomił prokuraturę i ABW w tej sprawie, było to jedno z działań zmierzających do likwidacji przemysłu stoczniowego na Pomorzu Zachodnim.

Oprócz Stoczni Szczecińskiej, która została zlikwidowana za rządów PO, Gryfia jest drugim przedsiębiorstwem stoczniowym w Szczecinie. Poseł Krzysztof Zaremba zawiadomienie w sprawie działań na szkodę Stoczni Remontowej Gryfia złożył jeszcze za rządów PO. Był wówczas członkiem rady nadzorczej Gryfii wybranym przez pracowników. – Dopiero teraz śledztwo drgnęło – mówi poseł. – Dostałem właśnie zawiadomienie, że przejęła je Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

W doniesieniu do prokuratury i ABW poseł informuje o kwestiach związanych z niewłaściwym zarządzaniem i dysponowaniem majątkiem. – Gryfia miała być pozbawiona działalności remontowej i sprowadzona do roli wypożyczalni doków i ciężkiego sprzętu – mówi poseł Zaremba. – Były to działania zmierzające do tego, aby później mogła być postawiona w stan upadłości, a jej majątek przejęty przez sieć prywatnych podmiotów, częściowo związanych z politykami Platformy Obywatelskiej.

Śledztwo w gdańskiej prokuraturze regionalnej jest prowadzone z art. 296 kodeksu karnego, za który grozi kara od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności. Sytuacja Stoczni Remontowej Gryfia po powołaniu nowej rady nadzorczej i zarządu znacznie się poprawiła. Jak twierdzi prezes Marek Różalski, w tym roku udało się już wypracować pierwsze od lat zyski.

 

Źródło: www.gpcodziennie.pl