Reparacje wojenne od Niemiec? Poseł PiS-u ujawnia mało znany fakt
23 października 2017
Reparacje się nam należą.. – wywiad dla Głosu Szczecińskiego – 27.10.2017r.
27 października 2017

Kondycja „Gryfii” jest stabilna, a stępka się przyda

Stocznie, które należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym szczecińska „Gryfia”, przynoszą zyski z bieżącej działalności. Problemem jest zadłużenie zakładów z poprzednich lat.

Takie informacje otrzymali w czwartek posłowie podczas połączonego posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Obrony Narodowej. Poseł Platformy Obywatelskiej Norbert Obrycki pytał, jak – zrobiona już stępka pod budowę promu – będzie pasować do jednostki, skoro nie ma planu technicznego statku.

– Z jakiego w takim razie promu pochodzi stępka, która została uroczyście oddana? Bo chyba nie z tego, który teraz jest projektowany technicznie – dociekał Norbert Obrycki.

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Piotr Redmerski zapewnił, że nie będzie z tym problemu ponieważ wymiary promu były znane wcześniej.

– Znając ósmego marca parametry tego promu można było stępkę położyć, będzie ona wykorzystana po opracowaniu projektu technicznego – zapewnił Redmerski.

Sytuacja polskich stoczni jest stabilna – zapewniał wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej poseł Krzysztof Zaremba.

– Jako, że musimy odbudowywać stocznie po ośmiu latach zniszczenia przez Platformę, jest trochę więcej zadań do wykonania. Ale sytuacja jest stabilna, Stocznia Remontowa „Gryfia”, która jest wiodącą w projekcie budowy promów staje powoli na nogi – zaznaczył Zaremba.

Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk potwierdził, że cięcie blach pod budowę promu rozpocznie się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Źródło: www.radioszczecin.pl