Posłowie PiS przeciwni przeniesieniu imigrantów na Pomorze Zachodnie. „Nie da się wymieszać wody z oliwą”
29 czerwca 2017
Lizak na wakacje. „U Hitlera w Warthegau albo przypadek Alidy Ampus”. Kurier Szczeciński.
30 czerwca 2017

Naprawa Gryfii, prokuratura w Gdańsku przejmuje śledztwo

Prokuratura Regionalna w Gdańsku przejęła śledztwo w sprawie niegospodarności i działania na szkodę Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. popełnionych przez poprzedni zarząd. Zawiadomienie w tej sprawie do szczecińskiej prokuratury i ABW złożył poseł PiS, Krzysztof Zaremba.

Zdaniem posła Zaremby poprzedni zarząd stoczni świadomie ograniczał działalność Gryfii.

– Firma miała być de facto i była wypożyczalnią doków i ciężkiego sprzętu, później mogło się tak zdarzyć, że byłaby postawiona w stan upadłości, a jej majątek przejęty przez sieć niektórych prywatnych podmiotów, tzw. „stoczni w teczce”. Część z nich miała powiązania z politykami Platformy Obywatelskiej – podkreślił Krzysztof Zaremba.

Odrębne zawiadomienie w sprawie działania na szkodę Gryfii przez poprzedni zarząd złożyła także obecna rada nadzorcza stoczni, inicjatorką była radna Małgorzata Jacyna-Witt. Jako przykład „firmy w teczce”, która przejęła część usług Gryfii Małgorzata Jacyna-Witt wymienia spółkę Baltic Service, z którą poprzedni zarząd podpisał umowę.

– To była umowa, która powodowała, że część usług i pracowników przeszło do Baltic Service, spółki, która specjalnie powstała pod tę działalność, spółki, która wcześniej nie funkcjonowała na rynku usług remontowych, spółki mało znanej i świeżo założonej – wyliczała Małgorzata Jacyna-Witt.

Śledztwo w gdańskiej Prokuraturze Regionalnej jest prowadzone w oparciu o artykuł 296. kodeksu karnego – za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Sytuacja Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. od chwili powołania nowej rady nadzorczej i zarządu znacznie się poprawiła. Jak twierdzi prezes Marek Różalski, w tym roku udało się wypracować – pierwsze od lat – zyski.

Źródło: www.radioszczecin.pl