Podpisanie umowy dotyczącej kontynuacji modernizacji dworca Szczecin Główny (ZDJĘCIA)
14 listopada 2017
W dniu dzisiejszym poseł był gościem podczas wyborów w Komitecie PiS w Policach (ZDJĘCIA)
14 listopada 2017

Szczeciński dworzec przejdzie kolejną dużą modernizację

Jeszcze w tym roku rozpocznie się drugi etap przebudowy Dworca Głównego w Szczecinie.

We wtorek w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim został podpisany dokument w tej sprawie. Za inwestycję odpowiadać będzie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, a wykonaniem przebudowy zajmie się firma PORR.

Pasażerowie muszą przygotować się na utrudnienia. Tym razem prace obejmą perony, tory i infrastrukturę kolejową – mówi Arnold Bresch, członek zarządu spółki PKP PLK SA.

– Przebudujemy istniejącą kładkę, tą niezadaszoną – będzie miała dach. Zbudujemy na stacji pięć nowych wind. Także łącznik, który będzie takim bezpośrednim zadaszonym połączeniem między dwiema kładkami. Bardzo ważny element zadania, który mamy, to jest modernizacja peronów. Rozebranie i zbudowanie praktycznie nowych peronów. Wygodnych, które zapewnią bezpieczeństwo podróżnym – mówi Bresch.

Drugi etap tej inwestycji pochłonie około 70 milionów złotych – dodaje Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski.

– Dzięki tej inwestycji pasażerowie będą mogli podróżować bardziej komfortowo. Osoby z pewnymi problemami z poruszaniem się zyskają w pełni dostępny dworzec, bez żadnych barier architektonicznych. I to jest olbrzymia wartość tej inwestycji – mówi Kozłowski.

Sama przebudowa dworca to nie wszystko, myślimy też o kolejnych projektach – podsumowuje Marcin Pawlicki, wiceprezydent Szczecina.

– Przede wszystkim chciałbym wspomnieć o zbliżających się w najbliższych latach, a teraz jest w trakcie projektowania, przebudowy ulicy Kolumba. Sześciokilometrowy odcinek, który w 2019 roku będzie w trakcie budowy. Myślimy również o tym, aby okolice dworca wyładniały tak, aby cała idea przebudowy dworca i okolicy wpisywała się w ideę zrównoważonego transportu – mówi Pawlicki.

Drugi i zarazem ostatni etap przebudowy szczecińskiej stacji powinien zakończyć się w drugiej połowie 2019 roku.

 

Źródło: www.radioszczecin.pl