Stanisław Gawłowski (PO) może stracić immunitet.
26 lipca 2017
Witamy w Szczecinie na The Tall Ships Races 2017!
5 sierpnia 2017

Zaremba ostro o niemieckim przewoźniku: Albo otworzą rynek, albo fora ze dwora

Poseł Prawa i Sprawiedliwości interweniuje w sprawie pata przewozowego w Świnoujściu. Dwa dni temu niemiecki przewoźnik pasażerski uruchomił linię łączącą przygraniczne miejscowości z nadmorskim miastem i chce korzystać z polskich przystanków – uniemożliwia mu to jednak straż miejska.

Firma UBB powołuje się na zgodę niemieckiego ministerstwa i pozytywną opinii Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Świnoujska Komunikacja Autobusowa także złożyła wniosek o uruchomienie swojej międzynarodowej linii. Niemiecki urząd jednak go odrzucił, argumentując, że m.in. naruszy to zasady konkurencji, bo Komunikacja Autobusowa jest dofinansowywana przez magistrat.

Poseł Krzysztof Zaremba zwrócił się w tej kwestii do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Jak mówi, resort powinien jednoznacznie rozstrzygnąć ten konflikt, dbając o polski interes.- Niemiecka buta i arogancja muszą zostać ukarane. Albo Niemcy otworzą rynek dla polskich przewoźników i polskie firmy będą mogły jeździć w Niemczech, to wtedy na zasadzie wzajemności oczywiście, że można się zgodzić na to, by korzystali z polskich przystanków. Jeśli jednak oni się tak zachowują, to fora ze dwora – powiedział Zaremba.

W środę prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wysłał niemieckiej spółce pismo, w którym wzywa do zaprzestania korzystania z przystanków. Prezydent powołał się na przepisy kodeksu cywilnego m.in. prawo do korzystania z własności i czerpania z nich dochodów. UBB na razie nie zajęło stanowiska w tej sprawie – spór może też trafić do sądu.
Źródło: www.radioszczecin.pl