Gryfia planuje duży zakup. “To najważniejsza inwestycja, nad którą pracujemy”
3 września 2019
Kongres Morski: zapowiedź umowy z operatorem terminalu kontenerowego
5 września 2019

Akcja wymiany ambulansów. Osiem nowych karetek pogotowia dla regionu.

8 nowych karetek pogotowia dostanie nasz region. Trafią między innymi do Świnoujścia, Trzebiatowa, Wałcza czy Polanowa. To efekt zapowiedzianej przez premiera Mateusza Morawieckiego akcji wymiany ambulansów. Dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie to wsparcie w wysokości 3 milionów złotych.

Ambulanse w Polsce wyjeżdżają do akcji ponad 3 miliony razy w ciągu roku. Jeden zespół interweniuje średnio nawet 6 razy dziennie. Niezawodny sprzęt to podstawa skutecznej akcji. – Bez tego sprzętu nie jesteśmy w stanie ratować życia, bo dzięki temu sprzętowi możemy prowadzić defibrylacje, możemy prowadzić oddychanie za pacjenta. Wreszcie możemy do pacjenta bezpiecznie i szybko dojechać – mówi ratownik medyczny Krzysztof Radek. Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński podpisał umowy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie i Zespołem Opieki Zdrowotnej w Polanowie na dofinansowanie zakupu nowych karetek pogotowia. To spełnienie zapowiedzi premiera o wdrożeniu planu wymiany ambulansów.

– Objęliśmy tym programem 200 karetek w całej Polsce. Na każdą z nich przyznaliśmy dotację na kwotę do 400 tysięcy złotych wszystkie wnioski z województwa zachodniopomorskiego, które do nas trafiły, zostały rozpatrzone pozytywnie – powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Nowe ambulanse pojadą m.in. do Chociwla, Świnoujścia, Wałcza, Barlinka i Polanowa. – Dobrze wyposażony ambulans, to często decyzja typu – zabieramy i w czasie transportu możemy w jak najlepszym stanie, w jak najmniej pogorszonym, dowieźć pacjenta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – tłumaczy Marek Stachowicz, dyr. Zespołu Opieki Zdrowotnej w Polanowie. – W ciągu roku ambulanse funkcjonujące w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego przekraczają 4,5 pół miliona kilometrów – wyjaśnia Roman Pałka, dyr. Woj. Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W Zachodniopomorskiem wymienionych zostanie 8 ambulansów, bo rządowym programem objęte są karetki ponad 6-letnie.

– Bardzo mnie cieszy, że ten nasz tabor w województwie zachodniopomorskim będzie takim przykładem dla całego kraju, że limit 6 lat, to jest ten czas kiedy należy go wymienić. Będziemy się czuli, dzięki temu, po prostu bezpieczniej – powiedział Rafał Mucha, poseł PiS, kandydat do Sejmu.

– Województwo zachodniopomorskie jest w przodzie i praktycznie awangardą jeśli chodzi o zaopatrzenie, jeżeli chodzi o profesjonalizm ratownictwa medycznego w Polsce. To jest zasługa pracowników – podkreśla Czesław Hoc, kandydat do Sejmu, który przez ponad 30 lat pracował w pogotowiu ratunkowym.

– Dziękujemy rządowi Prawa i Sprawiedliwości, dziękujemy Panu ministrowi, dziękujemy Panu wojewodzie za tę troskę, bo cóż jest ważniejszego od poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli – powiedział Czesław Hoc, kandydat do Sejmu.

Wiceminister podpisał też umowę z Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. 7 milionów złotych pozwoli doposażyć zakład radioterapii, w tym zakup akceleratora, który decyduje o intensywności pracy aparatów do naświetlania. – Właśnie po to, żeby w naszym województwie proces leczenia przebiegał jak najszybciej, jak najsprawniej – powiedziała Małgorzata Jacyna-Witt, przew. klubu radnych PiS w sejmiku województwa, kandydatka do Senatu.

– Stare aparaty 1100-1200 naświetlanych, a tu będzie 1700 w ciągu roku, czyli jest to kolosalna już różnica, możemy przyspieszyć – powiedziała Krystyna Pieczyńska, dyr. Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił te instytucje samorządowe województwa bardzo mocno w dniu dzisiejszym wesprzeć – powiedział Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski. Od 1 kwietnia system Ratownictwa Medycznego jest w 100 proc. państwowy.

– Teraz Państwowe Ratownictwo Medyczne ma funkcjonować tak samo jak policja czy straż pożarna i być już w 100 procentach poświęcona służbie, a nie skupianiu się na zyskach – wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Stąd decyzja premiera o modernizacji taboru, po to, by ratownicy mogli pracować w komfortowych warunkach. – Szczęśliwie dochodzimy do standardów europejskich. Nasz najbliższy sąsiad też ten okres 6-letni dotrzymuje – mówił Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski. Nowe karetki w naszym regionie pojawią się jeszcze w tym roku.

– Bardzo nas cieszy, że ministrowie, których tak często tutaj gościmy, ministrowie rządów Prawa i Sprawiedliwości zawsze to podkreślają, że województwo zachodniopomorskie jest wyjątkowe, że jest warte uwagi, warte inwestycji, warte rozwoju – powiedział Leszek Dobrzyński, poseł PiS, kandydat do Sejmu.

 

Źródło: www.szczecin.tvp.pl