Akcja wymiany ambulansów. Osiem nowych karetek pogotowia dla regionu.
3 września 2019
Wniosek skierowany w dniu dzisiejszym do Prezydenta Miasta Szczecin (zdjęcie)
13 września 2019

Kongres Morski: zapowiedź umowy z operatorem terminalu kontenerowego

Jeszcze w tym roku może dojść do podpisania umowy z operatorem nowego terminalu kontenerowego, który jest projektowany w Świnoujściu. To radykalnie zmieni oblicze portu u ujścia Odry.

W czwartek w Szczecinie rozpoczął się 7. Kongres Morski. Bierze w nim udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą morską, z kraju i zagranicy.

Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk potwierdził, że zainteresowanie terminalem kontenerowym w Świnoujściu wśród inwestorów jest duże. Zgłaszają się operatorzy, którzy chcą go budować.

– Wszystko wskazuje na to, że proces zawierania umowy dokończymy z operatorem jeszcze w tym roku – powiedział.

Do uczestników Kongresu Morskiego list skierował premier Mateusz Morawiecki, który odczytał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Zaremba.

– Odbudowujemy nasz przemysł portowy, inwestujemy w porty, które mają rekordowe przeładunki…, stąd tak otwarte i ciepłe słowa premiera Morawieckiego – ocenił Zaremba.

Wiceminister inwestycji i rozwoju, Grzegorz Puda zaznaczył, że ogromne środki z Unii Europejskiej idą na rozbudowę polskich portów i skomunikowanie ich z głębią kraju.

– Jesteśmy w takim momencie rozbudowy państwa, że chcemy, by infrastruktura portowa i około portowa rozwijała się jak najszybciej, bo konkurenci nie śpią – dodał Grzegorz Puda.

Podczas sesji inaugurującej Kongres Morski Zarząd Portów Szczecin i Świnoujście podpisał list intencyjny o współpracy z portem w Trieście.

 

Źródło: www. radioszczecin.pl