W dniu dzisiejszym wraz z posłem Rafałem Muchą uczestniczyłem w pikniku rodzinnym w miejscowości Nawodna. Wspaniałe wydarzenie, rodzinna atmosfera i wiele atrakcji. (zdjęcia)
20 lipca 2019
Poseł PiS: “sprzęt stoczni miał być sprzedany kolegom posłów z PO”
8 sierpnia 2019

Minister Gróbarczyk zapowiada budowę promów według kupionego projektu

Przedłużające się prace projektowe spowodowały, że promy dla polskich armatorów będą budowane według kupionego, gotowego projektu. Promy wybuduje spółka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu i wyczarteruje je Polskiej Żegludze Morskiej i PŻB.
To nowy pomysł na odbudowę przemysłu stoczniowego w Szczecinie. Przedstawił go minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister przyznał, że prace projektowe nad promem przedłużają się, polscy armatorzy muszą jednak wprowadzić nowe, dłuższe jednostki jak najszybciej tak, aby linii do Szwecji nie przejęła konkurencja.

– Zdecydowaliśmy się uruchomić drugie rozwiązanie, które w zasadzie jest już gotowe, czyli zakup gotowego projektu i rozpoczęcie budowy promów w tym roku – zapowiedział minister Gróbarczyk.

Mamy upatrzony projekt promu – twierdzi zarządca komisaryczny PŻM, Paweł Brzezicki. Mówi się o budowie czterech statków; trzech dla PŻM i jednego dla PŻB.

– Tak, zobaczycie go! Długość tego statku to 235 metrów, liczba pasażerów wraz z załogą: 550 osób, długość linii ładunkowej: około czterech kilometrów – wyliczał Paweł Brzezicki.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Zaremba przypomniał, że w 2009 roku koalicja PO-PSL zlikwidowała stocznię w Szczecinie i że było to na rękę niemieckiej konkurencji.

– Łatwiej zniszczyć, trudniej odbudować – podkreślił Zaremba.

Budowa promów ma się rozpocząć jeszcze w tym roku – zapewniał prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, Artur Trzeciakowski, który był jednym z ostatnich prezesów wodujących statki w starej Stoczni.

Promy mają być gotowe na przełomie 2021 i 2022 roku.

Źródło: www.radioszczecin.pl