Priorytety Prawa i Sprawiedliwości na następną kadencję
3 października 2019
“To poseł Nitras ze swoimi kolegami zdemontował stocznię”
7 października 2019

“Pieniądze zarabiali różni ludzie w koło branży morskiej, ale nie firmy państwowe”

Na państwowych firmach zarabiały prywatne spółki, a państwowe zostawały z długami – taki obraz działalności stoczni Gryfia i PŻM w czasach PO rysuje kandydatka PiS do Senatu Małgorzata Jacyna-Witt.
W piątek, o tym jak prowadzono wtedy działalność gospodarczą w branży morskiej, opowiadała podczas konferencji prasowej.

– Często było tak, że zarabiali pieniądze różni ludzie w koło branży morskiej, natomiast okazywało się, że de facto firmy w tej branży funkcjonujące, państwowe, tych pieniędzy nie zarabiały. Bo one dziwnie wypływały. Czyli był kontrakt, zarabiała firma, a w kasie firmy czy spółki państwowej pozostawały zaległości – mówiła Jacyna-Witt.

My przerwaliśmy ten proceder – mówi Krzysztof Zaremba, wiceprzewodniczący sejmowej komisji gospodarki morskiej z Prawa i Sprawiedliwości.

– PŻM zlecał tej stoczni związanej z jednym z posłów Platformy, bo to byli koledzy. Zlecenia na statek do remontu, np. dwuletni, który szedł pusty przez pół świata po to, żeby zrobić remont w Gryfii. Ale remont był wykonywany w doku tylko od części nawodnej w dół. Cały crème de la crème, czyli maszynownia, wszystko, były tzw. zlecenia armatorskie, czyli dla tych stoczni teczkowych – mówił Zaremba.

Małgorzata Jacyna-Witt nie chciała powiedzieć o jakie firmy bądź firmę chodzi. Stwierdziła, że poinformuje o tym po wyborach.

– Była taka słynna firma obsługująca Morską Stocznię Remontową Gryfia, zarabiała ogromne pieniądze. Ale jakoś tak dziwnie, że po 8 latach funkcjonowania w branży morskiej i w usługach remontowych, zlikwidowała swoje działanie. Teraz jest to firma deweloperska, budująca piękne budynki nad morzem. W międzyczasie nakupili mnóstwo ziemi, są wielkimi przedsiębiorcami. Co jest ciekawe, to jest wszystko robione zgodnie z prawem – mówiła Jacyna-Witt.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przypomnieli, że w czasach Platformy Obywatelskiej prezesem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia była Kanclerz Akademii Sztuki w Szczecinie.

Źródło: www.radioszczecin.pl