Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie (zdjęcia)
12 maja 2019
Zaproszenie na spotkanie z posłem Krzysztofem Zarembą (INFORMACJA)
16 maja 2019

Początek pogłębiana toru wodnego Szczecin-Świnoujście jeszcze w tym roku

Jesienią powinny rozpocząć się pierwsze prace czerpalne na torze wodnym Szczecin-Świnoujście, które mają dostosować go do głębokości 12,5 metra. Zapowiedział to w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Pierwsze pogłębiarki pojawią się na Zalewie Szczecińskim.
– Oczywiście jesteśmy w fazie projektowej, mam nadzieję, że – tak, jak zakładamy – jesienią zaczną się roboty budowlane, bo to jest clou tej inwestycji – zaznaczył minister Gróbarczyk.

Obecnie tor wodny jest oczyszczany z elementów metalowych; pierwsze prace już się rozpoczęły w północnej jego części.

– Otrzymaliśmy już od wykonawcy pierwszą koncepcję projektową, którą przeanalizowaliśmy. Zgłosiliśmy pewne uwagi, więc można powiedzieć, że jesteśmy w trakcie uzgadniania koncepcji projektowej. Na razie terminy są niezagrożone – podkreślił Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Cały czas trwa kompletownia dokumentów i pozwoleń dotyczących pogłębienia toru wodnego Szczecin – Świnoujście.

– W tej chwili zakończone są badania geotechniczne i geofizyczne. Ostatnim etapem będą badania geologiczne, czekamy na ostatnie pozwolenia z Ministerstwa Środowiska – dodał Wojciech Zdanowicz.

W poniedziałek minister Marek Gróbarczyk wraz z przedstawicielami branży morskiej ze Szczecina popłynęli statkiem w miejsca, gdzie będzie największe natężenie prac pogłębiarskich.

Źródło: www.radioszczecin.pl