Rusza przebudowa Terminala Promowego w Świnoujściu
19 września 2019
Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie (zdjęcia)
29 września 2019

Recykling “drugą nogą” Gryfii

Morska Stocznia Remontowa Gryfia będzie złomować statki. Ma to być druga specjalność stoczni – specjalność, która pozwoli przetrwać firmie czas kryzysu w żegludze.

W poniedziałek w Szczecinie o tworzeniu pierwszej w tej części Europy stoczni zajmującej się recyklingiem statków z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Markiem Gróbarczykiem rozmawiali eksperci.

Szacuje się, że w Europie do recyklingu przeznaczonych jest ponad sto statków rocznie – mówi Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

– W Polsce mamy kilka statków, które muszą zostać zlikwidowane w sposób legalny. Ponadto jest rynek europejski. to jest około 120 statków rocznie – zaznacza.

To będzie “druga noga” prócz remontów statków, na której oprze się Morska Stocznia Remontowa Gryfia.

– Pierwszy w Europie środkowowschodniej zakład recyklingu statków, czyli “zielona stocznia” będzie miał szansę funkcjonowanie. Pierwsze złomowania odbędą się w granicach kilku miesięcy – mówi minister Gróbarczyk.

Szczecin potrzebuje przemysłu – dodaje przewodnicząca Rady Nadzorczej w stoczni, Małgorzata Jacyna-Witt.

– Wiemy dobrze jak bardzo Szczecin stracił przez zlikwidowanie Stoczni Szczecińskiej przez Platformę Obywatelską. W tej chwili, by miasto mogło się rozwijać musimy mieć produkcję – podkreśliła.

Nowe przepisy unijne zakładają, że statki pływające pod banderą unijną muszą być zutylizowane w Europie.

 

Źródło: www.radioszczecin.pl