Poseł Zaremba o zarzutach dla Stanisława Gawłowskiego: nie jestem zdziwiony
24 grudnia 2017
Zarząd województwa na celowniku prokuratury
4 stycznia 2018

Sprawdzą, czy Zaremba miał rację

Prokuratura Krajowa sprawdzi, czy poseł Krzysztof Zaremba ma rację uważając, że zarząd województwa popełnił przestępstwo polegające na niedopełnieniu obowiązku nadzoru nad działalnością Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Wszczęte właśnie postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko komuś.

Przypomnijmy, że afera melioracyjna wybuchła w 2014 r. Polega na tzw. ustawianiu przetargów. Śledczy zajmujący się sprawą mają bowiem wątpliwości, czy przeprowadzane w szczecińskim ZMiUW konkursy (a przynajmniej ich część) zostały przeprowadzone zgodnie ze standardami. Poza tym w melioracji dochodziło ponoć do poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz wyłudzania dotacji unijnych, czym działano na szkodę interesu publicznego.

Zarzuty przedstawiono już kilkunastu osobom. W proceder zamieszany jest m.in. ówczesny dyrektor szczecińskiej melioracji Tomasz P., który miał przyjmować łapówki w zamian za pomoc w wygraniu przetargu na wielomilionowe zlecenia budowlane (budownictwo hydrotechniczne). W śledztwie prokuratorzy przesłuchali już w sumie około stu osób.

Na zorganizowanej w listopadzie ubiegłego roku konferencji prasowej poseł Krzysztof Zaremba oświadczył, że złożył w Departamencie ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa również przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Poseł jest zdania, że członkowie zarządu nie dopełnili swoich obowiązków. Jak bowiem zauważył, melioracja podlega Urzędowi Marszałkowskiemu.

Prokuratura wszczęła śledztwo, by sprawdzić, czy doniesienia posła Zaremby są prawdziwe. Postępowanie jest w fazie wstępnej. Dlatego, ze względu na jego dobro, oskarżyciel publiczny udziela w tej sprawie jak najmniej informacji.

 

Źródło: www.24kurier.pl